Co zrobić, kiedy umiera bliska osoba?

Posted by

Śmierć jest zawsze ogromnym szokiem i bardzo ciężkim przeżyciem dla bliskich zmarłego. Trudno jest wtedy myśleć o wszystkich sprawach, które trzeba załatwić w związku z odejściem kochanej osoby. Z pomocą przychodzą jednak zakłady pogrzebowe, oferujące kompleksową usługę w związku z pochówkiem, co jest sporym odciążeniem w tych pełnych napięcia momentach.

Gdzie zwrócić się po pomoc?

Wrocław charakteryzuje się szerokim wachlarzem ofert usług pogrzebowych. W sercu województwa dolnośląskiego możemy wybierać spośród zakładów, które wesprą nas w tych trudnych chwilach, gdy bliska nam osoba odchodzi. Zakłady pogrzebowe zajmują się kompleksową organizacją uroczystości pogrzebowych. Pomogą przewieźć zmarłą osobę do zakładu i przechować ciało do dnia pogrzebu, pośredniczą w formalnościach, by rodzina mogła skupić się na smutku i wspominaniu bliskiego, zamiast tłoczyć się w urzędach, oraz organizują całą uroczystość wraz z pochówkiem i przewiezieniem na cmentarz. Rodzina i bliscy zmarłej osoby mogą wybrać detale takie jak np. wybór trumny z drewna lipowego, sosnowego lub dębowego zgodnie ze swoimi preferencjami lub ostatnią wolą zmarłego. Są oferowane również alternatywne metody pochówku takie jak kremacja. Zakłady pogrzebowe we Wrocławiu zajmują się także pełnym przygotowaniem ciała zmarłej osoby do pogrzebu i oferują usługi takie jak golenie, mycie, czesanie, makijaż czy przebieranie. Często można także zamówić wiązanki czy poprosić o przygotowanie nekrologu.

Korzystanie z usług zakładu pogrzebowego może być ogromnym ułatwieniem dla każdego, a w szczególności współmałżonków osób starszych, ponieważ ogranicza załatwianie tych wszystkich spraw, na które szczególnie w tak smutnych okolicznościach można nie mieć siły. Wyznacza także drogę postępowania, nie trzeba samemu się dowiadywać o rzeczach, którymi trzeba się zająć w związku z odejściem bliskiej osoby. Zakłady pogrzebowe mogą więc być dużym wsparciem w tak wrażliwych chwilach.

Co jeszcze możemy zrobić, żeby ułatwić sobie te trudne chwile?

Przede wszystkim dać sobie czas na przeżycie żałoby. Pozwolić sobie na smutek. W momencie, gdy bliska osoba odchodzi szarpie nami wiele skrajnych emocji, mija trochę czasu zanim zaakceptujemy odejście ukochanego zmarłego. Warto jest otaczać się rodziną i wspierającymi ludźmi, nie zostawać samemu w tych jakże trudnych chwilach. Żałoba po stracie ma swoje etapy, z czasem jednak uczymy się jak przeorganizować życie na nowo, zachowując ciepłe wspomnienia o bliskiej osobie, której już z nami nie ma. Zanim jednak to nastąpi, otwierajmy się na możliwości oferowanej pomocy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?