Zasil swoją działkę słońcem

Posted by

Fotowoltaika zajmuje się wytwarzaniem prądu elektrycznego na skutek przetwarzania promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. W związku z pędząca inflacją ceny, ceny gazu, węgla, czy energii elektrycznej nieustannie rosną. Wykorzystanie technologii fotowoltaicznej jest więc rozwiązaniem niezwykle przyszłościowym, ponieważ cechuje je duża wydajność, dbałość o środowisko na skutek korzystania z naturalnych źródeł energii, a w perspektywie wielu lat również znaczna oszczędność.

 Z czego składają się zestawy solarne?

Podstawowym elementem standardowego zestawu solarnego jest panel fotowoltaiczny, a więc potocznie mówiąc, bateria słoneczna, zbudowana z szeregu połączonych ze sobą ogniw. Odgrywa one znaczącą rolę w przekształcaniu energii świetlnej na elektryczną. Wyróżniamy dwa typy paneli: monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Chętniej stosowane są moduły monokrystalniczne, gdyż odznaczają się solidnym wykonaniem, znaczną odpornością na czynniki zewnętrzne, jak również dużą wydajnością (o kilka procent większą niż w przypadku ogniw polikrystalicznych). Jest to szczególnie ważne w Polsce, gdzie nasłonecznienie oraz liczba godzin od świtu do zmroku w ciągu roku są zmienne.

Zestawy solarne na działkę

Największą popularnością cieszy się montaż paneli fotowoltaicznych na domach, nie mniej jednak rewelacyjnie sprawdzają się one również na altankach w ogrodzie, garażach oraz domkach na działce. Gotowe zestawy słoneczne na działkę są skomponowane wedle różnych potrzeb i preferencji, dlatego każdy może wybrać pakiet najodpowiedniejszy dla siebie.

Standardowy zestaw solarny na działkę składa się  z monokrytalicznych baterii słonecznych  o mocy szczytowej od 30 do nawet 200W. Oprócz tego w skład wchodzi profesjonalny regulator ładowania PWM lub MPPT, który umożliwia całkowite wykorzystanie wytworzonego prądu z panelu słonecznego i ładowanie akumulatorów, jak również  przetwornica napięcia Sinus z pełnym sinusem, co oznacza, że prąd niczym nie różni się tego w gniazdku (przejście z 12V na 230V). Wszystkie urządzenia zostały zamontowane i połączone w szczelnej i bezpiecznej skrzynce ABS, zaprojektowanej tak, by pomieścić akumulatory o różnych pojemnościach (do 100Ah). W skrzynce znajdują się specjalne dławiki służące do  przeprowadzenia przewodów do panelu słonecznego oraz gniazdo 230V do podłączenia urządzeń. UWAGA! Skrzynka ABS powinna być umieszczona wewnątrz budynku, nie  może być narażona na temperatury wykraczające poza zakres 0-35 stopni.

Warto pamiętać, że fotowoltaika na działce to nie tylko ulga dla środowiska naturalnego, ale również dla naszego portfela.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?