Wizyta u ginekologa – prywatnie czy na fundusz?

Posted by

W dzisiejszych czasach Polacy coraz chętniej dbają o własne zdrowie, dzięki informacjom dochodzącym do nas w internecie możemy wyeliminować szkodliwe czynniki z naszego życia. Skutkuje to także tym, że znacznie chętniej korzystamy z lekarzy różnych specjalizacji, nie tylko w celach leczniczych, ale także profilaktycznych. Szczególnie dużą popularnością wśród kobiet cieszy się ginekolog, jednak jaką placówkę warto wybrać chcąc skorzystać z jego usług?

Poszukiwanie ginekologa w Krakowie

Publiczne przychodnie

Większość Polaków posiada specjalne ubezpieczeni zdrowotne, które zazwyczaj opłacane jest przez pracodawcę lub przez państwo (w przypadku emerytów czy uczniów). Jednak mieszkając w dużym mieście często możemy mieć problem z zapisaniem się na wizytę w krótkim terminie. Niejeden ginekolog z Krakowa ma zapisane pacjentki na kilka miesięcy z góry, bowiem przychodnie są przeciążone a specjalistów brak. Poza tym w przypadku korzystania z usług w ramach NFZ nie wszystkie badania i procedury będą refundowane. Podstawowe badanie profilaktyczne z wykorzystaniem ultrasonografu musi być dodatkowo opłacone przez pacjentkę. Natomiast cytologia, pozwalająca wykryć nowotwory we wczesnym stadium, jest darmowa raz na kilka lat, wyłącznie dla kobiet między 25 a 50 rokiem życia.

Prywatna praktyka

Nikogo zatem nie dziwi fakt, że niejeden ginekolog z Krakowa decyduje się na otwarcie gabinetu prywatnego, w którym odpłatnie przyjmuje pacjentki. W zależności od medyka cena za wizytę może wynosić od 50 do kilkuset złotych. Jednak w przypadku droższych opcji w cenie pierwszej wizyty zawarte są już podstawowe badania USG, morfologia czy cytologia. Wizyty u ginekologa nie muszą być zbyt częste, wystarczy skontrolować u niego swój stan zdrowia raz do roku. Dlatego warto zapłacić za usługę i móc z niej skorzystać w krótkim czasie – w ciągu kilku dni od rejestracji. Przychodnie prywatne są zaopatrzone w nowoczesną aparaturę medyczną, czego nie można powiedzieć o państwowych gabinetach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?