Toczenie CNC – najważniejsze informacje

Posted by

Toczenie CNC jest specyficznym rodzajem obróbki CNC, odnoszącym się do konkretnego procesu obróbki subtraktywnej, w którym końcowy element lub materiał jest przędzony z dużą prędkością, a narzędzie tnące goli materiał. Jednak w przeciwieństwie do częściej stosowanej techniki frezowania CNC, toczenie CNC wykorzystuje jeden z najstarszych stylów i form produkcji.

Dzieje się tak dlatego, że toczenie CNC działa na tych samych zasadach, co tokarka, narzędzie, które było używane przez ludzi już w starożytnym Egipcie. Toczenie to nazwa nadana procesowi produkcyjnemu, w którym pręty surowca są utrzymywane i obracane z dużą prędkością. Gdy kawałek obraca się, narzędzie tnące jest podawane do kawałka, który działa na materiał, odcinając, aby uzyskać pożądany kształt. W przeciwieństwie do innych stylów cięcia, w których same narzędzia tnące poruszają się i obracają, w tym przypadku obrabiany przedmiot jest obracany podczas procesu cięcia. Toczenie CNC jest powszechnie stosowane do przedmiotów obrabianych w kształcie cylindrycznym, jednak może być stosowane do surowców w kształcie kwadratowym lub sześciokątnym. Obrabiany przedmiot jest utrzymywany na miejscu przez „uchwyt”. Uchwyt ‚chuck’ obraca się przy różnych obrotach (obroty na minutę). W przeciwieństwie do tradycyjnej tokarki, dzisiejsze maszyny są sterowane numerycznie. Często proces toczenia jest pod stałym nadzorem i regulacją. Skrupulatne i dokładne wyniki są możliwe dzięki konsekwentnemu monitorowaniu tokarki przez program komputerowy.

O tym warto pamiętać!

Jak wspomniano wcześniej, toczenie CNC to proces produkcyjny, w którym stałe narzędzie tnące zasila metalowy pręt trzymany w obracającym się uchwycie, usuwając materiał w celu uzyskania pożądanego kształtu i rozmiaru części. Te narzędzia skrawające są montowane na rewolwerze narzędziowym i programowane tak, aby przesuwały się do pręta, aby rozpocząć proces obróbki. Surowcem używanym w operacjach toczenia jest zazwyczaj okrągły pręt, ale mogą to być również inne kształty. W niektórych centrach tokarskich CNC podajnik prętów przesuwa półfabrykaty, gdy każda toczona część jest ukończona, podczas gdy inne mają oprzyrządowanie na żywo.

Ta wszechstronna funkcja pozwala na frezowanie lub dodawanie otworów promieniowych lub osiowych bez wyjmowania obrabianego przedmiotu z tokarki CNC. Niektóre centra tokarskie CNC mają jedno wrzeciono, podczas gdy inne mają dwa wrzeciona, główne i pod wrzeciono. Część może być częściowo obrabiana na wrzecionie głównym i przenoszona do pod wrzeciona w celu wykonania dodatkowych operacji. Warto także wejść na stronę toczenie CNC.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?