Termoizolacja stropu

Posted by

Termoizolacja budynków, w tym stropów i poddaszy użytkowych, to jeden z ważniejszych elementów budownictwa mieszkalnego. Dobrze wykonana izolacja pozwoli na ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem ciepła wewnątrz, zarazem zapewni również, że w porach cieplejszych, nadmiar ciepła nie będzie tak szybko przedostawał się do wewnątrz. 

Termoizolację wykonuje się na różne sposoby na różnych powierzchniach. Obecnie najskuteczniejszym jest ocieplenie budynku płytami styropianowymi, które tworzą dodatkową barierę zewnętrzną, przylegającą do struktury ściany. Termoizolacja budynku z zewnątrz jest współcześnie elementem końcowym budowy domu i wymaga się, przynajmniej w przypadku budynków mieszkalnych, aby termoizolację wykonywać przed oddaniem budynku do dyspozycji, czyli do zamieszkania, przez inwestora.

Termoizolację wykonuje się też wewnątrz budynków, szczególnie tych, które mają w ramach powierzchni mieszkalnej, mają poddasze użytkowe czy też stropodachy bądź stropy, które wymagają zapewnienia dodatkowej izolacji. Do termoizolacji wewnątrz budynków wykorzystuje się różnego rodzaju środki i produkty do tego przeznaczone, w zależności od potrzeb, rodzajów struktur czy powierzchni.

Najpopularniejszym produktem służącym do termoizolacji wewnątrz budynków jest wełna mineralna. Jest to materiał stosowany zarówno do ocieplenia jak i wygłuszenia danej powierzchni mieszkalnej. Ocieplenie stropu wełną mineralną stanowi idealną alternatywę dla, np. płyt styropianowych, ponieważ, oprócz tego, że podstawowa funkcja zostaje spełniona w tych dwóch przypadkach (czyli funkcja termoizolacji), to ocieplenie wełną mineralną powoduje, że dana struktura przyjmuje inne, dodatkowe właściwości, które daje wełna mineralna: pochłania dźwięki, charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, jest sprężysta i bardzo wytrzymała, a przy tym wodoodporna i niepalna.

Ocieplenie stropu wełną mineralną jest czynnością, która pozwala na zachowanie izolacji cieplnej i pozostałych właściwości, które zostały przedstawione powyżej. Samo wykonanie ocieplenia wymaga jednak przygotowania podłoża. Należy bowiem pamiętać, że strop, stropodach, oprócz wełny mineralnej, wymaga jeszcze dodatkowej izolacji, w postaci folii ochronnej. Dodatkowo, aby przygotować podłoże, należy wykonać odpowiednie legary i wzdłuż nich układać równo wełnę mineralną. Całość należy przykryć dodatkowym podestem. Należy bowiem pamiętać, że wełna mineralna nie może być przykryta żadnym rodzajem masy budowlanej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?