Śmierć bliskiej osoby. Z jakimi wydatkami się wiąże?

Posted by

Naturalną koleją rzeczy jest koniec życia ludzkiego. Jeżeli ze świata żywych odchodzi osoba nam obca nie przywiązujemy do tego tak dużej uwagi jak w przypadku gdy odejdzie od nas ktoś bliski, przyjaciel, rodzic, osoba, do której byliśmy przywiązani. w takiej sytuacji ból i smutek po osobistej stracie nie jest naszym jedynym problemem. Dochodzą do tego formalności związane z aktem zgonu i całą pozostałą dokumentacją, a dodatkowo często, jako członek rodziny musimy pokryć koszty pogrzebu.

Co wziąć pod uwagę przy obliczaniu kosztu pogrzebu?

Koszt pogrzebu to pojęcie bardzo ogólne. Należy wliczyć w nim koszty trumny, bądź urny, usługę zakładu pogrzebowego, a także ofiarę dla duszpasterza prowadzącego cały obrzęd czy nawet wykupienie miejsca na cmentarzu. Koszty te wahają się w zależności od czynników takich jak np. wybór trumny lub urny do pochowania ciała, a nawet miejsca, w którym osoba zmarła zostanie pochowana. Dla przykładu, pochówek w dużym mieście będzie wiązał się z wyższymi kosztami ze strony zakładu pogrzebowego. Jeżeli wybierzemy możliwość skremowania ciała zmarłego musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami ze względu na bardziej skomplikowany proces przygotowywania ciała do pogrzebu. Dodatkowym wydatkiem jest zakup nagrobka, których ceny bardzo się wahają w zależności od wielkości czy użytego do ich wykonania materiału.

Pogrzeb tradycyjny (z trumną)

W przypadku pogrzebu klasycznego, który wbrew pozorom i utartym opiniom często bywa tańszy w jeżeli chodzi o koszt usługi od kremacji i pochowania prochów, musimy wziąć pod uwagę cenę trumny oraz pozostałe koszta, które zostały wymienione w poprzednim akapicie. Koszty trumien opiewają w granicach od 700 do nawet ponad 3000 złotych. Najdroższe trumny wyposażone są w obite tkaniną wnętrze, poduszki a nawet podłokietniki dla zmarłego. Doliczyć również należy koszta przygotowania ciała w zakładzie pogrzebowym. Chodzi m.in. o ubranie, umycie, umalowanie czy w przypadku mężczyzn ogolenie denata.

Kremacja

Jeżeli zdecydujemy się na skremowanie ciała zmarłego musimy liczyć się z wyższym kosztem usługi zakładu pogrzebowego. Rekompensowane jest to dużo niższymi kosztami urn pogrzebowych, których ceny zaczynają się już od około 100 złotych. W obu przypadkach natomiast należy doliczyć koszt przechowywania ciała w zakładzie pogrzebowym, który oscyluje w okolicach około 50 złotych za dobę.

Ogólny rozrachunek

Po obliczeniu wszystkich kosztów związanych z ta okolicznością, można dojść do wniosku że koszt pogrzebu może wahać się od minimum 4 tys. złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych w przypadku wybrania najdroższych możliwości.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?