Skomplikowana sytuacja frankowiczów w mBanku

Posted by

Jak obecnie wygląda sytuacja frankowiczów biorących kredyt w mBanku? W pierwszych kilku miesiącach tego roku zapadło aż 255 prawomocnych wyroków w sprawach kredytów branych we frankach, z czego mBank wygrał zaledwie 4 z nich. Bank ten jest trzeci na liście banków najczęściej udzielających kredytów we frankach, jednak dostaje najwięcej pozwów od osób biorących takie kredyty. Około 95 proc. postępowań kończy się wygraną kredytobiorców, w związku z tym bardzo dużo osób zdążyło już unieważnić swoje kredyty we frankach szwajcarskich.

mBank masowo przegrywa sprawy dotyczące kredytów we frankach, dzieje się tak z powodu stosowania wadliwych oraz nie do końca uczciwych umów z kredytobiorcami. Bank stosował w swoich umowach niedozwolone klauzule, które pozwalały na kreowanie kursu walut według własnych stawek – stąd tak duża ilość pozwów, a co za tym idzie przegranych spraw w sądzie.

Bank proponuje ugody jednak nie zawsze są one dla frankowiczów opłacalne, mBank proponuje zmianę kredytu na złotówki w taki sposób, że bank wylicza, jaki byłby obecnie kapitał do spłaty, gdyby kredyt od początku byłby brany w polskiej walucie. W ramach ugody podpisanej z mBankiem można zyskać zaledwie 10-15% kwoty realnej do wygrania w przypadku unieważnienia kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. Jednak sądy odrzucają coraz więcej spraw z powództwa kredytobiorców. Sądy w ostatnim czasie odrzuciły ponad 1.7 tys. pozwów.

Co w momencie unieważnienia umowy z mBankiem? Wtedy sytuacja wygląda tak jakby umowa nigdy nie istniała, należy zwrócić do banku dokładnie taką samą kwotę jaką się w banku pożyczyło, bez prowizji oraz żadnych dodatkowych opłat. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla frankowiczów, którzy dążą do tego przez uzyskanie prawomocnego wyroku sądu.

Niewątpliwie sytuacja frankowiczów w mBanku jest dalej bardzo skomplikowana. Ludzie składają pozwy, natomiast bank proponuje ugody, a sąd wydaje wyrok. Nie jest to łatwa oraz prosta do zrozumienia sytuacja, ciężko określić kiedy ugoda okaże się opłacalna a kiedy warto walczyć dalej o swoje pieniądze oraz dobro. Wiemy na pewno, że zarówno mBank jak i sami frankowicze mBank się nie poddają i batalie trwają dalej. Do sądu dociera coraz więcej pozwów, a sąd wydaje coraz więcej różnych wyroków w tych sprawach. Bank składa apelacje od wyroków orzekanych na jego niekorzyść co przedłuża cały proces. Aktualnie jednak większa część apelacji zostaje odrzucona, a sprawy dobiegają końca w sądach pierwszej instancji, a wyroki uprawomocniają się.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?