Jaką rolę spełniają w naszym domu filtry do wody?

Posted by

Filtry wody wchodzącej do domu lub mieszkania ciągle są w Polsce rzadko stosowane. Znajdziemy je tylko w nowych blokach i domach, ale tylko tam, gdzie deweloper lub inwestor zdecydowali się na to dodatkowe rozwiązanie. Nie jest ono, niestety, wymagane żadnymi przepisami, a szkoda, bo w pewnych sytuacjach mogłoby być bardzo mocne. Na przykład wtedy, gdy woda z wodociągu posiada nieprzyjemny zapach, co jest efektem chlorowania, lub gdy uzdatnianie wody nie jest do końca dobrze przeprowadzane w danym rejonie. Dzięki stosowaniu filtrów mamy jeszcze jedną przewagę: Do instalacji nie przedostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą po pewnym czasie powodować zatykanie się rur, a zwłaszcza perlatorów w wylewkach kranowych, sitek na zasilaniu pralki czy zmywarki i tak dalej.

Filtry do Wody - montaż

Montaż filtrów – co i jak?

Montaż filtrów jest stosunkowo prosty i nie tak drogi jak się nam wydaje. Miejsce montażu jest bardzo istotne, ponieważ chcemy by wkłady służyły nam jak najdłuższe okresy czasu. Dlatego już na etapie projektowania domu warto rozdzielić instalację wodociągową na tą, z której będzie czerpana woda w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach użytkowych, od tej która będzie doprowadzana na przykład do punktu podlewania ogródka. W ten sposób przez nasze filtry do wody będzie przepływać tylko ta część wody, którą rzeczywiście chcemy i potrzebujemy filtrować. Wkłady do filtrów wymienia się średnio co kilka miesięcy, jednak dzięki zastosowaniu powyższej metody czas ten znacznie się wydłuży. Filtry jakie warto stosować to przede wszystkim filtr zbierający zanieczyszczenia, później filtr papierowy który wychwyci wszelkie mniejsze drobiny, filtr węglowy który wyeliminuje z wody zapach chloru, oraz dodatkowe wedle uznania.

Mycie twarzy a uzdatnianie wody

Fachowe porady publikowane są na stronie specjalistów w branży uzdatniania: http://www.klarsan.eu/uzdatnianie,warszawa

Szczególnym przypadkiem, w którym używaniu filtrów będzie nie tyle zasadne, co wręcz konieczne, jest dostarczanie do domu wody za pomocą hydroforu. Ma to miejsce w bardzo wielu miejscach w Polsce, głównie na wsiach, ale ostatnio również duże miasta jak Warszawa coraz chętniej zaczynają przerzucać się na pobieranie wody ze studni hydroforowej. Chodzi tu przede wszystkim o oszczędności. Jak wiemy, woda znajdująca się w studni pod ziemią może posiadać różnego rodzaju zanieczyszczenia, głównie drobinkami ziemi czy malutkimi kamyczkami. Rura czerpalna hydroforu posiada na końcu zawór zwrotny z wstępnym filtrem, ale to nam nie wystarczy. Zanieczyszczenia wciąż będą przechodzić dalej, doprowadzając do niechybnego uszkodzenia pompy. Dlatego przed pompą należy zastosować jeden filtr, a za nią drugi. Również w miejscu gdzie będzie zbiornik akumulacyjny warto zastosować dodatkowy filtr, aby zanieczyszczenia nie przedostawały się do niego i nie kumulowały w nim.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?