Od momentu przyjścia do przedszkola dzieci zmieniają obuwie kilkukrotnie (po przyjściu do placówki, wybierając się na spacer, czy przebierając się w kapcie). Dobrze jest, jeśli potrafią to robić samodzielnie, zatem buty powinny być tak skonstruowane, aby łatwo można było je zakładać. Szczególnie ważne jest to w przypadku najmłodszych przedszkolaków, które jeszcze nie w pełni opanowały trudną sztukę zakładania butów i wiązania sznurowadeł.
Zabawy ruchowe, gimnastyka, siedzenie na podłodze – to codzienne zajęcia dzieci. Obuwie nie może ograniczać swobody ruchów – powinno być lekkie i elastyczne. Buciki zmienne do przedszkola powinny być też przewiewne – w przedszkolu jest ciepło – z reguły powyżej 20 C. Dzieciom pocą się nóżki troszkę mocniej niż osobom dorosłym, skarpetki czy rajtuzy muszą pochłaniać pot (najlepiej spełniają tą funkcję dość luźno tkane, nie opinające stóp, wyroby bawełniane), a przewiewne obuwie ma pozwalać na szybkie odparowanie potu ze skarpetek. Dość istotną rolę spełniają też skórzane wyściółki, które łatwo wchłaniają pot wydzielający się na podeszwowej stronie stopy. Prawdziwym żywiołem przedszkolaków jest ruch – warto sprawdzić, czy podeszwy bucików zabezpieczają przed nadmiernym poślizgiem (dzięki temu malec uniknie wielu przykrych wypadków) i czy (ku udręce sprzątających pań) nie pozostawiają ciemnych smug na podłodze.
Jakie kapcie do przedszkola?
Wiele małych dzieci gdy zaczyna chodzenie, przekrzywia pięty lub kolana do środka. Będąc świadomymi rodzicami nie możemy zbagatelizować tej wady postawy. W takiej sytuacji należy do przedszkola kupić kapcie danielki lub inne porządne buty profilaktyczne dziecięce aby mali podopieczni mogli pewnie stać na nogach w tym pełnym niebezpieczeństw świecie, który dopiero poznają Warto przypomnieć o jeszcze jednej sprawie – noszeniu przez młodsze dzieci butów używanych wcześniej przez starsze dziecko. W miarę możliwości należy tego unikać, bo wraz z butami można „przekazać” deformacje stóp, złe nawyki chodzenia czy choroby skóry (np. grzybicę). Dbałość o stopy dziecka, zwłaszcza w okresie jego intensywnego rozwoju, to szansa na zachowanie zdrowych i sprawnych stóp w wieku dojrzałym.