Jak wybrać trumnę?

Posted by

Każdy pogrzeb tradycyjny wiąże się w wyborem trumny. Trzeba wiedzieć, że nie jest to wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. Zakłady pogrzebowe oferują bardzo różne rodzaje trumien. Różnią się one pod kątem kształtu oraz materiału, z którego zostały wykonane. Warto jest zatem wiedzieć, na co szczególnie należy zwrócić uwagę dokonując wyboru trumny.

Zasady wyboru

Jak wspomniano, wybór trumien jest bardzo szeroki. Dlatego decyzja zawsze powinna być przemyślana. Przede wszystkim nie można kierować się tylko i wyłącznie ceną. Najdroższa trumna wcale nie musi być najlepsza i na odwrót, ta najtańsza wcale nie musi być najgorsza. Na cenę trumny wpływa bowiem wiele czynników. Wybierając trumnę kierować powinno się takimi czynnikami jak kształt, wygląd, kolor, zdobienia. Jednak przede wszystkim pod uwagę należy wziąć materiał, z którego trumna jest wykonana.

Wymiary trumny

Oczywiście trumna musi być także w odpowiednim rozmiarze. Zakłady pogrzebowe najczęściej oferują trumny w standardowych wymiarach. Jednak zawsze należy sprawdzić czy taka trumna będzie odpowiadać. Są bowiem sytuacje, kiedy trumna o wymiarze standardowym jest za mała lub za duża. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu trumny należy w zakładzie pogrzebowym podać wiek, wzrost i wagę zmarłego. Na tej podstawie pracownicy zakładu dobiorą trumnę o odpowiednich wymiarach.

Materiał

Najczęściej wybierane są trumny wyprodukowane z drewna, zwykle dębowego, sosnowego lub bukowego. W zależności od tego jakie drewno zostanie wybrane, trumny różnić będą się od siebie kolorem oraz wagą. Trumny drewniane można oczywiście ozdobić. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu mosiężne ornamenty w kształcie kwiatów. Oczywiście zdobienie trumny może być jeszcze bardziej ekskluzywne. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to miało przełożenie na cenę. Oprócz trumien drewnianych, zakłady pogrzebowe oferują także trumny metalowe. Cechują się one dużymi możliwościami pod kątem zdobienia.

Trumna do kremacji

Nieco inne aspekty należy wziąć pod uwagę wybierając trumnę do kremacji. Tego typu trumna jest bardzo minimalistyczna. Najczęściej wykonywana z drewna lub kartonu. Trumna do kremacji pozbawiona jest także ozdób oraz nie jest lakierowana. Wszystko po to, aby w procesie spalania nie było żadnych problemów. Ważne jest także, aby trumna była ekologiczna. Po spaleniu zmiesza się bowiem z prochami zmarłego.

Wybór trumny nie jest łatwy i zawsze musi być dobrze przemyślany. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie zuparkadia.pl.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?