Guzki Tarczycy

Posted by

A jednak guzki tarczycy najczęściej dopadają kobiety, bo to głównie u nich takie guzki się pojawiają. Oczywiście chłopacy mogą spać sobie bez stresu i nie muszą się obawiać tej choroby. Guzki tarczycy mogą uczynić możliwym rozwój raka tarczycy, a to już nie są przelewki. Rak o którym mowa powyżej występuje niezwykle rzadko. Z kolei guzki tarczycy mogą się pojawić w patologi wola obojętnego. Wspomniana patologia wola obojętnego to droga pięcioetapowa do pojawienia się guzków na tarczycy.

Początkowo czas rozwoju wola obojętnego charakteryzuje się zmianami typowymi dla znacznego pobudzenia tarczycy przez TSH. Tarczyca rozrasta się, nabłonek pęcherzykowy staje się wysoki, a zasób koloidu w pęcherzykach wyraźnie się zmniejsza. Po pewnym czasie, pod wpływem zwiększonej podaży jodu, lub jak się obecnie uważa w warunkach obniżenia poziomu TSH w krwi, tarczyca zmniejsza się, a natomiast wzrasta zawartość koloidu w pęcherzykach. W ten sposób dochodzi do fazy tak zwanej inwolucji.

Fazy hiperplazji i inwolucji powtarzać się mogą jeszcze nie jednokrotnie.
Nie domyślasz się nawet tego że guzki tarczycy są bardzo często rozpoznawaną patologią tarczycy. Częstość występowania tych guzków zwiększa się z wiekiem pacjenta.
Cy wiesz coś o przyczynach powstawania guzków tarczycy? Jeśli nie to myślę, że mogę to wytłumaczyć. Otóż uważa się że przyczynami powstawania tych nieciekawych zmian na tarczycy jest niedobór jodu albo choroba Hashimoto. Są dwa różne rodzaje guzków. Choroba może mieć wpływ na wielkość guzków tarczycy lub po prostu dość silnie zaburzać wydzielanie hormonów przez tarczycę. Jeśli wykryjesz u siebie zmiany gdzieś koło tarczycy to  zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu.

Niektóre osoby mają problem z nadczynnością tarczycy z powodu guzków. W zasadzie to wszystkie guzki mają charakter niezłośliwy. A jak to się dzieje, że lekarz stwierdza rozpoznanie? Na podstawie objawów. A takim objawem  jest gdy pojawiła się chrypka (a w szczególności, jeśli laryngolog wykluczył zapalenie krtani).
Czy da się to  rozpoznać? Nie ma z tym problemu. Ale doktor musi sobie zadać pytanie w czasie badania czy jest to rak i jaka jest przyczyna powstania guzka. Lekarz przy wstępnym badaniu musi stwierdzić czy nie ma zaburzeń czynności tarczycy.
Za każdym razem gdy mamy wątpliwości idźmy do lekarza w celu zdiagnozowania, bo potem będziemy zachodzić jak to się stało.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?