Dekoracje okienne w stylu nowojorskim, czyli o czym warto pamiętać

Posted by

Styl nowojorski to elegancja i duże otwarte przestrzenie, w takich projektach dekoracyjna zasłona okienna może być idealnym dodatkiem!

Styl nowojorski, czyli elegancja zza oceanu

Wyobraźmy sobie pokazywane często w hollywoodzkich filmach przestronne mieszkania, które wypełniają równie okazałe meble. Tak w przybliżeniu prezentują się aranżacje w stylu nowojorskim. Wnętrza takie na ogół oferują mieszkańcom i gościom bardzo wiele przestrzeni i są urządzone w sposób symetryczny, charakterystyczny jest też fakt, że często rezygnuje się ze ścisłego rozdzielenia (za pomocą drzwi) pomieszczeń o podobnych funkcjach, np. jadalni i salonu. W miejsce drzwi bywają stosowane np. ozdobne kotary na nie mniej dekoracyjnych karniszach sufitowych. Jednak rola zasłon nie ogranicza się tylko do okazjonalnego oddzielania pomieszczeń, gdyż sposób zaprojektowania i wykończenia licznych okien także jest ważnym aspektem tej szkoły.

Okna w stylu nowojorskim, dobór firan i zasłon

Dekorując okna w stylu nowojorskim, bezwzględnie musimy zdecydować się na najlepsze gatunkowo materiały, zwykle nie obejdzie się też bez uszycia na miarę zasłon okiennych, gdyż nowojorskie wnętrza są wyższe, a okna szersze. Sprawia to, że w amerykańskim salonie zasłony okienne o standardowych rozmiarach zazwyczaj będą zbyt małe. Podobnie rzecz ma się i z firanami, kluczowa przy zakupie powinna być bezkonkurencyjna jakość, doskonałe wykonanie i elegancka prezencja. Wszak będą one występowały w towarzystwie polerowanych na wysoki połysk mebli w stylu vintage czy elementów imitujących złote wykończenia. Spośród materiałów, z których uszyjemy zasłony na zamówienie, warto wspomnieć o eleganckiej satynie i delikatnych tkaninach typu velvet, oraz o żakardzie, choć bogate wzory nie są tu zalecane. Wykonane z jaquardu zasłony są raczej dedykowane dla osób o bardziej modernistycznych gustach. Firany okienne muszą być delikatne, batystowe lub muślinowe, lecz nie lniane. Również wykonanie ich ze 100% sztucznych składników jest uważane za naruszenie kanonu, choć można to zrekompensować pięknie zdobionym drewnianym karniszem do zasłon.

Czy automatyka okienna będzie pasowała do nowojorskiego salonu bądź sypialni?

Na takie pytanie wypada odpowiedzieć: oczywiście, że tak! Amerykanie cenią sobie styl i elegancję, lecz wygoda jest dla nich równie ważna. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wykorzystać w naszym modnym pokoju dziennym karnisz elektryczny, a w sypialni roletę automatyczną. Zastosowanie automatyki okiennej ma nam przecież ułatwić życie, tak byśmy nie musieli samodzielnie odsłaniać i zasłaniać okien, a więc nie powinniśmy z tego rezygnować!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?